Počet výsledků: 9

Otevřít filtraci

Inkontinence stolice je neschopnost udržení stolice. Prakticky to znamená ztrátu kontroly nad konečníkem a nedobrovolný únik stolice. Inkontinence stolice může mít různou závažnost: od občasného úniku stolice při „upšouknutí“ (úniku plynů z tlustého střeva) až po úplnou ztrátu kontroly nad vyprazdňováním. Mezi poměrně časté příčiny inkontinence stolice patří průjem či naopak zácpa, případně poškození svalů nebo nervů (to nejčastěji v souvislosti se stárnutím, případně s komplikovaným porodem). Inkontinence stolice může mít významný dopad na kvalitu života – zejména proto, že tento stav může způsobovat trapné situace ve společnosti nebo na veřejnosti. V mnoha případech je inkontinence stolice důsledkem nějakého základního onemocnění, které lze léčit, což následně vede k výraznému zlepšení kvality života. Viz také inkontinence, inkontinence moči.

Inkontinence je neschopnost udržení moči nebo stolice. Inkontinence u dětí je do jistého věku normální. Odvozené přídavné jméno inkontinentní označuje člověka, který není schopen udržet moč či stolici. Opakem inkontinence je kontinence. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz inkontinence.

Stresová inkontinence moči je typ inkontinence moči, při níž dochází k nechtěnému úniku moči při různých činnostech souvisejících se zvýšením nitrobřišního tlaku (např. zvedání břemen, kašel, smích, kýchání, tělesná aktivita, změna polohy apod.). Při léčbě někdy mohou pomoci Kegelovy cviky. Viz také inkontinence, inkontinence moči.

Inkontinence moči je neschopnost udržení moči. Prakticky to znamená ztrátu kontroly nad močovým měchýřem a nedobrovolný únik moči. Inkontinence moči může mít různou závažnost: od občasného úniku několika kapek moči až po únik značného množství moči několikrát denně. Inkontinence moči může mít významný dopad na kvalitu života – zejména proto, že tento stav může způsobovat trapné situace ve společnosti nebo na veřejnosti. V mnoha případech je inkontinence moči důsledkem nějakého základního onemocnění, které lze léčit, což následně vede k výraznému zlepšení kvality života. Lékaři rozlišují různé typy inkontinence moči, např. stresovou inkontinenci moči, inkontinenci z přetékání apod. Viz také inkontinence, moč, inkontinence stolice.

Dehtovitá stolice neboli meléna je černá, lepkavá, zapáchající stolice, která svým vzhledem připomíná dehet. Dehtovitá stolice je příznakem krvácení do horní části trávicího traktu. Takové krvácení může být důsledkem jícnových varixů, žaludečního vředu, dvanáctníkového vředu, případně některých dalších onemocnění. Stolice má dehtovitý vzhled kvůli krvi, která je částečně natrávená působením žaludeční šťávy. Viz také stolice.

Krev ve stolici je vždy alarmujícím příznakem. Jasně červená krev na papíře po stolici je obvykle známkou drobných trhlin na sliznici svěrače nebo hemoroidů. Obojí lze vyřešit bez chirurgického zásahu. Opakované krvácení z hemoroidů a časté potíže jsou důvodem k radikálnímu řešení operací nebo jiným zákrokem. Černá stolice znamená krvácení z vyšších etáží trávicího traktu (zejm. z žaludku či z jícnu) a je důvodem k důkladnému vyšetření trávicího traktu. Viz také krev, stolice.

Stolice (lat. faeces) je polotuhý až tuhý odpadní produkt metabolismu. Stolice se vytváří ze zbytků potravy v tlustém střevě, ve kterém je postupně zahušťována, až do konečníku, kde je dočasně zadržena. Při vyprazdňování (defekaci) je stolice řitním otvorem vylučována z těla ven. Viz také moč, krev ve stolici, test okultního krvácení do stolice.

Inkontinence z přetékání je jedním z několika různých typů inkontinence moči, tj. neschopnosti kontrolovat močení. Inkontinence z přetékání může vzniknout, když člověk není schopen zcela vyprázdnit močový měchýř; pak může docházet k nechtěným únikům moči. Postižený člověk přitom může, ale nemusí cítit, že jeho močový měchýř je plný. Úniky moči, které mohou způsobovat rozpaky a nepohodlí, však nejsou jediným problémem. Moč zůstávající v močovém měchýři je živnou půdou pro bakterie, což může vést k opakovaným infekcím močových cest. Na rozdíl od jiných typů inkontinence se inkontinence z přetékání vysktyuje častěji u mužů než u žen. Nejčastější příčinou u mužů je zvětšená prostata, která brání odtoku moči z močového měchýře. Mezi další možné příčiny inkontinence z přetékání patří: ucpání močové trubice nádorem, močovými kameny, zjizvenou tkání, otokem způsobeným infekcí apod., slabé svaly močového měchýře, které z močového měchýře nedokážou zcela vytlačit zbytkovou moč, poranění nervů, které ovládají močový měchýř, poškození nervů v důsledku některých onemocnění, jako je cukrovka, alkoholismus, Parkinsonova nemoc, roztroušená skleróza apod., užívání některých léků, včetně některých antikonvulziv a antidepresiv, které ovlivňují komunikaci mezi nervovým systémem a močovým měchýřem. Viz také inkontinence, inkontinence moči.

Test okultního krvácení do stolice (TOKS) je jedna ze dvou metod, které se v České republice používají ve screeeningu rakoviny tlustého střeva a konečníku. Tento jednoduchý test, může odhalit časné příznaky kolorektálního karcinomu. TOKS můžete provést i v soukromí svého domova. Obnáší to odběr nepatrného vzorku stolice pomocí speciální odběrové sady. Vzorek je poté potřeba odeslat do specializované laboratoře (to může snadno zajistit váš praktický lékař). Laboratorní vyšetření zjistí, zda je ve vzorku vaší stolice přítomno i sebemenší množství krve, které často ani nelze zpozorovat pouhým okem. Krev ve stolici ještě nemusí znamenat, že se u vás rozvinul kolorektální karcinom; někdy to může být známka hemoroidů nebo jiných, nepříliš závažných potíží. Pokud je však krev ve stolici detekována, lékař vás odešle na další vyšetření, aby zjistil příčinu tohoto krvácení. Viz také krvácení, stolice, screeningová kolonoskopie, kolorektální karcinom.

Zobrazeno 1 až 9 z 9

Počet výsledků